Skip to main content

Szalenie ważne jest nawadnianie organizmu. Krew i woda to dwa kluczowe płyny dla życia. Układ sercowo- naczyniowy zapewne kojarzy się z nadciśnieniem tętniczym ale nie wiem czy wiesz, że układ dokrewny czyli hormony które mają pomagać zachować prawidłową gospodarkę wodną również ma ogromny wpływ na nadciśnienie tętnicze.

W prawidłowym utrzymaniu ciśnienia tętniczego nie bierze udział tylko i wyłącznie jeden hormon tutaj mówimy o sztabie na stałym poziomie , dzięki czemu nasza krew swobodnie może dotrzeć sobie do wszystkich narządów. Krew również ściśle współpracuje z nerkami których zadaniem jest m.in. utrzymanie prawidłowych stężeń soli mineralnych a także dbanie o prawidłową gospodarkę wodno- elektrolitową .

Mało nawadniasz organizm ?

Mam nadzieję, że kiedy przeczytasz wpis postanowisz zadbać o dostarczanie więcej wody 🙂

Krew dostarcza składniki odżywcze i tlen ale hormony regulujące ciśnienie nie są odosobnione. Mam na myśli przede wszystkim: angiotensyna, aldosteron i wazopresyna (ADH).

Prawidłowe nawodnienie jest absolutnie jednym z najważniejszych pkt które powinniśmy spełnić. Pamiętaj o tym, ze wszystkie Twoje komórki, tkanki, narządy zużywają wodę w celach termoregulacyjnych jak i do utrzymania funkcji życiowych.

Kluczową rolę w tym całym procesie odgrywają nerki. Usuwają zbędne produkty, które zostały wytworzone w twoim organizmie i nadmiar wody z moczem. Nerki możemy kolokwialnie nazwać fabryczką chemiczną, ponieważ produkują kilka hormonów oddziałujących na inne narządy a mam tu na myśli m.in. reninę która wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Aldosteron oraz wazopresyna oddziałową również na nerki powodując odpowiednią regulację wody w organizmie. Zbyt mała ilość nawodnienia w organizmie może także doprowadzać do spadku ciśnienia tętniczego, co z pkt widzenia twojego organizmu nie jest także dobrym wyborem. Wazopresyna powoduje także pobudzanie wchłaniania wody z krwioobiegu a aldosteron pobudza wchłanianie do krwiobiegu wraz z wodą także sód i potas.

Zbyt wysoki poziom ADH sprawia, ze nasze nerki zatrzymują wodę w organizmie, przez co naturalną sprawą jest, ze mniej odwiedzamy toaletę a twoja krew jest rzadka i mamy niski poziom sodu. Najczęstszym powodem hospitalizacji pacjentów z hiponatremią jest zespół Schwartza- Barttera ( zespół niewłaściwego uwalniania wazopresyny). Zbyt wysoki poziom sprawia, ze nerki produkują więcej moczu co może spowodować poliurię. Moczówka prosta w zasadzie jest rzadką chorobą która ma związek z poziomem glukozy we krwi, jednakże z cukrzyca I łączy ją wspólny objaw – wielomocz. Stan taki występuję kiedy nasz organizm produkuje za mało wazopresyny bądź kiedy nerki nie prawidłowo odpowiadają na ten hormon.

Zatem kiedy nasze hormony prawidłowo się ze sobą komunikują utrzymana jest prawidłowa równowaga pomiędzy objętością krwi, ciśnieniem tętniczym, sodem i potasem. Kiedy natomiast spada nam ciśnienie komórki nerek mają za zadanie produkować więcej reniny i uwalniać do krwiobiegu. Renina współdziała z konwertaz a angiotensyny powstającą w naczyniach włosowatych płuc i w ten sposób powstaje angiotensyna I , która z kolei w wątrobie ulega przemianom do aniotensyny II – aktywna postać hormonu! Ta z kolei podwyższa ciśnienie krwi na dwa sposoby. Po pierwsze doprowadza do skurczu naczyń włosowatych co powoduje duże zmniejszenie się odpowiednie przestrzeni dla krążącej krwi i zwiększeniem się w wyniku tej sytuacji sztywności naczyń włosowatych. Po drugie stymuluje nadnercza do produkcji aldosteronu który doprowadza do zwiększenia objętości krwi oraz wazopresyny, która także doprowadza do skurczu tętniczego.

Ciśnienie tętnicze zmienia się zależnie od objętości krwi, przestrzeni dostępnej w naczyniach krwionośnych oraz siły z jaką serce wyrzuca krew,

Dzięki sprzężeniu zwrotnemu wazopresyny następuje regulacja wody we krwi. Kiedy w organizmie jest zbyt mało wody , jak już wiemy wazopresyna się podnosi i nerki produkują mniejszą ilość bardziej skoncentrowanego moczu i w związku z tym utrata wody jest mniejsza ( prawidłowe zjawisko zachodzące w nocy ).

Spożycie alkoholu wpływa hamująco na produkcję wazopresyny, bez której nerki wydalają wodę prosto do pęcherza co jak zapewne nie raz odczułeś, biegamy do toalety dość często. Małe piwo czy kieliszek wina doprowadza do utraty 1 litra wody – wyobrażasz sobie ? Dlatego na drugi dzień mamy kaca 🙂

Jak już wspomniałam dzięki wazopresynie w nocy masz suche łóżko rano

Nadciśnienie tętnicze jest naprawdę przypadłością bardzo częstą – 13% kobiet i 18% mężczyzn. Niestety w większości przypadków nie da się określić 1 głównej przyczyny. Z jednej strony wiążemy to ze zbyt dużą ilością soli w diecie ale naukowcy mówią także o zbyt wysokim poziomie aldosteronu

Zatem ilość wypijanej wody w ciągu dnia jest naprawdę indywidualna, ważne by butelka z wodą była z tobą przez cały czas.

Twój dietetyk

Author Twój dietetyk

More posts by Twój dietetyk