SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to przerost bakterii w jelicie cienkim. Bakterie normalnie bytujące w jelicie grubym z różnych powodów rozmnażają się i bytują w jelicie cienkim. Oczywiście, w jelicie cienkim są bakterie, niewielka ilość w porównaniu do jelita grubego. Natomiast SIBO to NADMIAR tych bakterii czyli przerost. Jest to po prostu stan, w którym korzystne bakterie jelitowe fizjologicznie występujące w jelicie grubym na stałe przedostają się do niewłaściwego miejsca w przewodzie pokarmowym – w tym wypadku do jelita cienkiego (z jelita grubego do jelita cienkiego).
Dolegliwościami, które powinny skłonić nas do diagnostyki i wykonania testu wodorowo-metanowego (o tym dalej) są przede wszystkim przewlekłe wzdęcia i uczucie „napompowania” brzucha. Pojawiają się też nieregularne wyprożnienia oraz biegunki i zaparcia.Częstym objawem jest także ‘mgła mózgowa”, czyli zaburzenia koncentracji i pamięci.
SIBO jest także jedną z przyczyn IBS – jelita drażliwego oraz tzw leniwego jelita.
Przyczyny SIBO nie są do końca poznane, jednak można wymienić tu kilka czynników, które sprzajają powstawaniu tego schorzenia. Są to:
– kuracja antybiotykami działającymi degradyacyjnie na florę bakteryjną w jelicie grubym
– stany zapalne żołądka np żółciowe zapalenie, refluks itp (czyli „odkwaszenie żołądka” czyli pH wzrasta, a powinno być kwaśne. Dzięki temu kwas żołądkowy nie chroni nas przez przedostawaniem się „złych” bakterii do jelita cienkiego
– obecność chorób przewlekłych takich jak, m.in.: zapalenie trzustki, marskość wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, celiakia czy cukrzyca
– nadmiar cukrów prostych w diecie
– Hashimoto, niedoczynnośc tarczycy
– pasożyty m.in. Candida Albinica, Chlamydia, owsiki
– zrosty pooperacyjne, blizny itp
– zaburzenie motoryki kompleksu mioelektrycznego (wędrujący kompleks mioelektryczny to taka ”szczotka” wypychająca niestrawione resztki pokarmowe do dalszego odcinka przewodu pokarmowego. Natomiast przy SIBO ta „szczotka” nie działa, pozostawiające resztki pokarmowe w jelicie cienkim, dzięki czemu bakterie maja pożywkę)
Diagnostyka SIBO opiera się oczywiście na wizycie u lekarza gastroenterologa i wykonaniu testu wodorowo-metanowego z laktulozą. Konieczna jest tu laktuloza. NIE laktoza, ponieważ bakterie przeżerają tylko laktulozę natomiast normy badania podane są własnie do laktulozy. Test polega na pomiarze wydychanego powietrza w odstępach czasowych i pomiaru tytułowych gazów. Jeśli stężnie wzrasta dwukrotnie niż w punkcie wyjśćiowym to prawdopodobnie to SIBO (musi ocenić specjalista).
I co dalej, jeśli SIBO jest dodatnie ?
Oczywiście problem ten wymaga przeleczenia i wybicia bakterii w jelicie cienkim; najczęściej stosuje sie antybiotyk Xifaxan, działający miejscowo (nie niszczy flowy bakteryjnej w jelicie grubym). Czasami antybiotyk podaje się kilkakrotnie w odstępach czasowych.
Ważny jest oczywiście także właściwy sposób odżywiania.Podczas kuracji antybiotykiem należy jeść wszystko, tzn nie ograniczać np. ,leka, bo zawiera laktozę, owoców, bo zawierają duże iloci cukrów prostych. Ma to na celu rozrost tych niekorzystnych bakterii, po to, żeby antybiotyk mógł je wybić. Natomiast po kuracji lekami pomocna jest dieta FODMAP, czyli pozbawiona di,oligo,monosacharydów i polioli, czyli cukrów fermentujących.
Cukry te nasilają wzdęcia, czyli mogą powodować wtórne namnażenie bakterii. Ograniczenie ich do minimum przynosi rewelacyjne efekty w terapii po antybiotykoterapii. Czyli jednaym słowem – najpierw wybijamy bakterie, a potem wyciszamy jelita. Dietę stosuje się zazwyczaj około 6-8 tygodni z racji iz jest to dieta bardzo uboga w warzywa i owoce oraz produkty zbożowe, więc jest niedoborowa. Dieta eliminuje większośc warzyw (cebula, czosnek, warzywa kapustne), nabiał z laktozą, większośc owoców, produkty zbożowe (kasze jęczmienne, bataty, pszenicę). Po diecie należy powoli wprowadzać produkty z niewielką ilością FODMAP i patrzeć jak organizm reaguje. Jest to sprawa czysto inwidualna – każdy reaguje inaczej.
Podczas diety FODMAP warto stosować probiotyki, ale tylko monoszczepowce z rodzaju Bifidobacterium np Enterol. Pomocny bywa też kwas masłowy np Debutir lub L-glutamina (aminokwas uszczelniający ściany jelita grubego).
Całą kurację antybiotykami i prowadzenie diety FODMAP należy prowadzić pod okiem specjalistów.
Czy da się wyleczyć SIBO ?
Otóż SIBO często nawraca, jednak kiedy organizm i żywienie jest pod kontrolą – da się. Trzeba tylko chcieć 😊.