Otóż – to zależy 😊 (chyba ostatnio nadużywam wyrażenia „to zależy”, jednak niestety w dietetyce nic nie jest czarno-białe, więc zapraszam to artykułu poniżej)
Na początku nadmienie, że suplementy mają za zadanie WSPOMÓC organizm w niedoborach, a nie wyleczyć, czyli usunąć niedobory. Jednym słowem – leki dla osób chorych, suplementy dla osób zdrowych (chcących zapobiegać) lub mających różne dolegliwości.
Przede wszystkim żeby uniknąć suplementacji czegokolwiek trzeba mieć sprawne jelita. Osoby, które maja sprawnie działające jelita i dokwaszony żołądek tzn prawidłowo wchłaniają zazwyczaj nie muszą przyjmowac żadnych witamin czy minwrałów z zewnątrz. Są one wtedy w stanie wszystko „pobrać” z pożywienia.
Oczywiście drugą stroną jest to, że w dzisiejszych czasach chemizacji żywności jest ona praktycznie pozbawiona składników mineralnych i witamin. Więc tak – czasem warto sięgnąć po suplementy, szczególnie u osób, których dieta pozostawia wiele do życzenia i jest monotonna.
Każda komórka naszego organizmu potrzebuje nieustannego dostarczania jej substancji odżywczych niezbędnych do przeprowadzania podstawowych reakcji biochemicznych. Przewlekły niedobór mikroelementów do komórek jest przyczyną wielu chorób. Optymalne dzienne dostarczanie tych substancji do naszego organizmu i zaspokajanie jego zapotrzebowania jest skuteczną profilaktyką, chroniącą nas przed chorobami. Dzisiaj potrzebujemy dostarczać do organizmu o wiele więcej odżywczych składników, z racji nadmiaru stresu, „szybkiego” stylu życia czy przewlekłego zmęczenia.
A czy suplementy są bezpieczne ?
Tak, ALE w odpowiedniej dawce i dobrane odpowiednio.
Oczywiście, jesli mamy do wyboru lek a suplement z identycznym składem to lepiej wybrać lek. Natomiast na rynku wybór leków uzupełniających niedobory jest nieco ograniczony.
Najważniejsza kwestią jest to, iż suplementy dobiera TYLKO specjalista – lekarz, farmaceuta (po odpowiednim wywiadzie) lub dietetyk (po odpowiednim wywiadzie).
Zażywanie czegokolwiek na własną rękę może przynieśc więcej szkód niz pożytku.
Poza tym istnieją badania diagnostyczne w kierunku niedoborów witamin i minerałów- warto przed suplementacją sprawdzić ile czego mamy w organizmie.
A co warto suplementować ?
„Temat rzeka”, ale według nas TOP 3 to:
- Witamina D3 – żyjąc w Polsce nie jesteśmy w stanie dostarczyć dziennego zapotrzebowania na tą witaminę w okresie jesienno-zimowym (nawet z pożywienia), więc tu sprawdzi się sztuczne dosuplementowanie tą witaminą
- Kwasy Omega-3 i Omega-6 – trudno jest zbilansować w diecie, jako, że jemy za mało ryb i nierafinowanych olejów
- Magnez – jego niedobór wynika głównie ze spożywania produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w kwasy tłuszczowe i fosforany oraz z roku na rok większą ekspozycją na stres
A Ty, co suplementujesz ? 😊