Skip to main content

Jesteśmy w czasach, kiedy dużo się dzieje w świecie, jesteśmy w czasach, kiedy cała sytuacja odbija się nie tylko na psychice ludzi , postrzeganiu wielu spraw, reorganizacji, refleksji.

Epidemia zaburzeń hormonalnych z którą mierzą się kobiety jest w obecnych czasach potrojone. Bezustanny stres, podkręcone oczekiwania , ciągłe wbieganie i ciągłe zbieganie powodują u nas kobiet roler coster. Jak dobrze wiesz , na wszystko jest magic pils. Masz problem z masa ciała, w czym problem ? Dieta „MŻ” i więcej ruchu sprawę przecież załatwi. Masz problem ze snem ? Wystarczy sięgnąc do nocnej szafeczki po tableteczkę ! Wkurzyło Ciebie dziecko ? Weź tableteczkę za chwilkę będziesz w niebie ! Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę ale jedna na cztery kobiety w Stanach Zjednoczonych przyjmuje leki na receptę po czterdziestce, OMG !

Nie będzię to żadnym odkryciem, że w gabinecie mam dużo kobiet, które usłyszały diagnozę – Kochaniutka w Twoim wieku to już trzeba się do tego przyzwyczaić, czasy młodości masz za sobą i to normalne że czujesz się staro – no przecież wiek się nie cofa . Czujesz się gruba, zmęczona, niespokojna, nieseksowna, poirytowana ? Weź urlop , napij się wina i śpij do południa . No nie mów że nie znasz takich złotych rad 🙂

Kiedy spotykam się w gabinecie to okazuje się, że wiele kobiet nie wie, że powodemi ich kiepskiego stanu jest brak równowagi hormonalnej. Pacjentki, z którymi mam przyjemność pracować mówią mi, że mają bolące miesiączki – no ale przecież przejdą po drugim porodzię 😛 niskie libido , są rozdzrażnione, płaczą , są zmęczone , mają słabą odporność na stres i na wakacjach dostają po 40 stopni gorączki a przecież miało być tak fajnie!Niestety to my kobiety wykazujemy większą podatność na zmiany hormonalne niż płeć męska. Sama niedoczynność tarczycy dokyka nas 15 razy częściej. Kobiety są bardziej podatne na stres i częściej przyjmują leki antydepresyjne. Skąd taka różnica ? Nie jest to żadną tajemnicą, my kobiety rodzimy dzieci, karmimy je, miesiączkujemy, przechodzimy perimenopauzę, menopauzę….. Ciąża podnosi wymagania wobec gruczołów endokrynnych, które wytwarzają hormony takie jak estrogen. Testosteron, kortyzol, hormony tarczycy, hormon wzrostu czy insulina. Jeżeli dojdzie do sytuacji, ze Twój organizm nie zmagazynował odpowiedniej ilosci aby zaspokoić potrzeby ciała, mozesz mieć nie lada kłopoty. Czy słaszałaś o rezerwie narządowej ? Jest to zdolność konkretnego organu ciała do sprostowania wymaganiom jakie wymaga twój organizm by zaszła homesotaza. Po

30 -stym roku życia rezerwa narządowa zmniejsza się o 1 procent rocznie zatem jeżeli będziesz mieć lub masz 85 lat to stanowi to jedynie ułamek pierwotnych mozliwości.

Środowisko, nastawienie, twój sposób żywienia , starzenie się , stres , geny, palenie papierosów a nawet chemia jaką nosisz na sobie mogą wpłynąć na twoje hormony. Niestety w dzisiejszych czasach pijesz z plastikowych butelek o różowym kolorze, jesz z plastkiowych pojemników, pijesz swoją ulubioną kawę w plastikowym kubku, kupujesz żywność i pakujesz w aluminium i można tak bez końca, ale czy wiesz że to wpływa na twoje hormony ?

Z moich osobistych obserwacji zauważam, że problemy hormonalne są przyczyną szybszego starzenia się kobiet. Nie raz w gabinecie goszczę kobietę która ma 35 lat ale wygląda na dużo starszą. Świadczy to m.in. o tym, że poziom hormonów biorących udział w budowaniu mięsni i kosci spada szybciej niż poziom tych, które są powiązane z rozkładaniem tkanek, aby wytworzyć energię.

Zatem ile reazy podchodziłaś do redukcji masy ciała ? Ile razy byłaś zła? Ile razy wypłakałaś że masz dość?

Nieleczone zaburzenia hormonalne mogą mieć poważne konsekwencje – osteoporoza, otyłość, depresja czy nawet nowotwory.

Przeważnie to kobiety szukają rozpaczliwie odpowiedzi na wiele pytań, ale nie wiem czy jesteś świadoma , że

  • ponad 50% moich pacjentek ma koło zapasowe do pływania

  • ponad połowa ma wrażenie ze biega od zadania do zadania

  • większość ma problemey ze snem

  • połowa moich podopiecznych jak i nie więcej ma wrażenie ze doba jest za krótka

  • Bołe głowy ? Kochana ponad 40 % pacjentek w moim gabinecie ma z tym problem

  • Brak libido ? Nie będzie to zaskoczeniem ok 80% woli myć podłogi zamiast uprawiać sex z partnerem

  • spora ilość ma nadciśnienie tętnicze

Znasz to ?

Nie wspominając o tym, że większość szuka rozwiązania na bycie fit , mieć więcej energii, podnieść libido, poprawić nastrój. Niestety współczesne stattystyki sowodzą że dopadła nas epidemia.

Zatem co powinnaś sprawdzić ?

Na pewno powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem, o swoich dolegliowościach , problemach . Wierzę, że znajdziesz specjalistę z dziedziny endokrynologii czy ginekologii który ciebie wysłucha.

Natomiast w mojej opinie pownnyśmy zacząć od krzywej cukrowej i insulinowej 3 lub 4 pkt, kortyzol, leptyna, prolkatyna, DHAES, ACTH a hormony płciowe badanie w odpowiednich cyklach

3-5 dzień cyklu – LH, FSH, estradiol, prolaktyna, testosteron całkowity

– wtedy sprawdzamy jak pracuje przysadka, podwzgórze oraz jajniki.

13-14 dzień cyklu – LH, FSH, estradiol, androstendion, testosteron

wolny – tutaj sprawdzimy, czy dochodzi do owulacji oraz jaki jest

potencjał hormonalny w dniach płodnych.

19-21 dzień cyklu – estradiol, progesteron, androstendion,

testosteron wolny i całkowity, DHEAs, SHBG – tutaj sprawdzamy

zdolność do utrzymania ewentualnej ciąży, a także pracę organów

endokrynnych.

1 dzień cyklu liczymy od pierwszego dnia miesiączki.

 

Twój dietetyk

Author Twój dietetyk

More posts by Twój dietetyk